Röviden:
A whisky gabonából készített párlat amit fahordóban érlelnek.
Ettől független vannak olyan párlatok amiket nem érleltek fahordóban és mégis whisky néven hozzák forgalomba.
Lásd:
Buffalo Trace White Dog Mash #1
Montana Sweet Corn Whiskey
Hosszabban:
A whiskyt különböző gabonafélék magvainak keverékéből készítik és csaknem mindig tartalmaz malátázott árpát. A főzés/lepárlás során megőrzi a gabona ízét, illatát de a végleges ízvilága a tölgyfa hordóban eltöltött érlelés során teljesedik ki.
Skóciában és Írországban őshonos ital, e két nép között a mái napig folyik a vita hogy kis is találta fel/alkotta meg először a whiskyt.
Skót Whisky:
Csak azt a whiskyt lehet skót whiskynek nevezni és csak akkor lehet a "Scotch" felirattal ellátni, ha azt a párlatot Skóciában főzték és minimum három évig ott is érlelték.
Lásd:
The Glenlivet 15 years
Ír Whiskey:
Készítésekor nagy mennyiségű malátázatlan árpát használnak. Amely árpát malátázzák azt nem tőzegelik, ami azt eredményezi hogy a füstös jegyek nincsenek jelen a whiskeyben. A forrázó edényben a maláta levet más gabonákkal keverik. Jellegzetesen rézüstben és háromszoros lepárlással készül az Ír whiskey.
Lásd:
Redbreast 12 years
Kanadai Whisky:
A kanadaiak a skót hagyományokra épülve kevert párlatokat állítanak elő, szinte minden kanadai whisky blend-ként látja meg a napvilágot kivéve a Glen Breton Single Malt-ot. A párlatot itt is minimum 3 évig kell érlelni. A felhasznált gabonák arányait tekintve nincsenek megkötések, viszont itt a skótokkal ellentétben jobban preferálják a jóval kissebb mennyiségben készülő rozsból előállított italokat.
Lásd:
Black Velvet Reserve 8 years
Amerikai Whikey:
A felhasznált gabonák tekintetében minimum 51% kukoricát kell hogy tartalmazzon a maradék pedíg árpa, búza vagy rozs és legalább 2 évig kell érlelni a párlatot új kiégetett fehér tölgyből készült hordókban.
Lásd:
Elijah Craig Small Batch
Japán Whisky
Japánban csaknem egy évszázadra tekint vissza a whisky készítés tudománya. A japán whiskyk a skót hagyományokra épülve készülnek, bár ezt a címkéken nem tüntetik fel sehol. 2001-ben igazolódott be végérvényesen hogy a japán whiskyk is a világ legjobbjai közé tartoznak, amikor is a Whisky Magazine "Best of the Best" díját a Nikka által készített Yoichi Single Malt-nak ítélte.
Lásd:
Nikka Blended